Spiral Kaynaklı Çelik Borular


1. Aşama
1. Aşama

Sıcak haddelenmiş çelik rulo bantlara, gerekli ölçü kontrolü, mekanik ve kimyasal testler yapılarak standartlara uygunluğu tespit edildikten sonra bant numarası ve bant kabul etiketlenmesi yapılarak stok sahasına alınır.

2. Aşama
2. Aşama

Stok sahasında kabulu yapılmış olan rulolar,gerekiyor ise üretimi yapılacak borunun çapına uygun genişlikte dilme işlemi yapıldıktan sonra üretime sevk edilir.

4. Aşama
4. Aşama

İstenilen boru çapına uygun açıdaki çelik bant, şekillendirme makaralarıyla spiral formunu alır ve önce iç sonra dış taraftan toz altı kaynak metoduyla birleştirilir.

3. Aşama
3. Aşama

Tüm testleri yapılmış gerekiyorsa dilme işlemi yapılmış rulolar, spiral forma dönüştürülmeden önce yüksek kalitede bir kaynak yapısı elde etmek için bant kenarları frezelenir.

6. Aşama
6. Aşama

Spiral formda olması ve bant ekleme olanağından dolayı süreklilik özelliğine sahip spiral kaynaklı çelik borular, şartname ve/veya standardın gerektirdiği boylarda kesilir.

5. Aşama
5. Aşama

Üretim sürerken online olarak boru yüzeyinin laminasyon ve ultrasonik kaynak kontrolü yapılır.

7.Aşama
7.Aşama

Kesilen ve artık bir boru şeklini almış olan malzemenin ilk görsel kontrolü yapılır. Bu aşamada boru ölçülerinin istenilen ölçülerde olup olmadığının yanı sıra gözle görülebilir hatalara karşı kontrolü sağlanır.

8. Aşama
8. Aşama

Boru uçlarına, saha uygulama proseslerini azaltmak ve yüksek kaynak kalitesi sağlamak amacıyla, standartlara uygun şekilde kaynak ağzı açılır.

10. Aşama
10. Aşama

Müşteri şartnameleri ve ilgili standartların gerektirdiği şekilde boruların X-Ray ile radyoskopik kontrolü yapılır.

9. Aşama
9. Aşama

Kaynak ağzı açılan borular işletme basınçları göz önünde bulundurularak müşteri şartnameleri ve ilgili standartların ön gördüğü basınçlarda hidrostatik teste tabi tutulur.

12. Aşama
12. Aşama

ID numaralarıyla tüm prosesleri bilgisayar ve barkod sistemiyle takip edilen boruların son görsel kontrolü yapılır.Şartnamesinde izolasyonlu talep edilen borular ilgili kaplama holüne, çıplak olarak talep edilen borular markalanarak stok sahasına sevk edilir.

11. Aşama
11. Aşama

Bütün aşamalardan geçen borular son kontrol istasyonunda müşteri şartnamesi ve ilgili standartlara göre hazırlanmış kalite planına göre kontrol edilir.